Stanovení cílů
Máte potřebu si uspořádat správu svých financí tak, abyste byli trvale v plusu? Ve formuláři vyplňte jméno, e-mail, nebo pro urychlení přidejte telefon a zaškrtněte: „Finanční analýza & plán,“ o zbytek se postaráme.
Po důkladné analýze příjmů a výdajů se zaměříme na stanovení našich cílů, určíme jejich finanční náročnost (vždy raději s rezervou navíc) a dobu, za kterou chceme stanoveného cíle dosáhnout. Samozřejmě lze namítnout, že zatím nemáme konkrétní představu a cíl, v takovém případě si jako náhradní cíl můžeme určit např. odchod do důchodu a dostatečně velký kapitál, který nám zajistí opravdu pořádnou rentu, třeba na cestu kolem světa, pořízení rekreačního obydlí v tuzemsku či zahraničí atd. atd. Představivosti se meze nekladou :). Ale v každém případě, pokud se v klidu zamyslíme, naše sny a plány do budoucna začneme konkretizovat, máme přesně daných cílů s určeným časovým horizontem poměrně dost.
Jednotlivé dlouhodobé a obvykle (i finančně) velké cíle seřadíme v časové posloupnosti, od současnosti po budoucnost, a určíme jejich finanční hodnotu a počet let, které máme na jejich dosažení. Souběžně s tím je vhodné mít krátkodobé cíle opět seřazené za sebou a stanovenou jejich finanční náročnost. U krátkodobých cílů se bavíme obvykle o časovém rozpětí do 2 let.
Přestože lehce můžeme získat dojem, že si vše pamatujeme a snadno dokážeme stanovit objem a pořadí našich cílů, opak je pravdou. Vždy je nejlepší mít „černé na bílém“:), tzn. napsané body, částky a časové údaje.
Bez konkrétních cílů nebudeme mít nikdy zcela jasno a nejsme schopni vytvořit finanční plán – mapu naší finanční cesty ke splnění všech stanovených bodů.