Investice pro dospělé 25-60 let

Kdo chce peníze opravdu zhodnotit, musí investovat. Rozhodnutí, se kterým Vám pomůžeme. Ve formuláři vyplňte jméno, e-mail, nebo pro urychlení přidejte telefon a zaškrtněte: „Investice,“ o zbytek se postaráme.

Věkové rozmezí není striktně dané, ve stručnosti je lze charakterizovat jako počátek a konec období, kdy se naplno věnujeme výdělečné činnosti. A to je u každého z nás samozřejmě trochu jinak. V každém případě je to období, kdy si ze svých příjmů vytváříme krátkodobou finanční rezervu a díky dlouhodobým investicím budujeme svůj majetek.

Cílem investování je pomocí jednorázových nebo raději pravidelných (obvykle měsíčních) investic dosáhnout námi požadovaného objemu majetku ve stanovené době, kterým si zajistíme splnění našich cílů v různě dlouhých horizontech. Lze i investovat bez stanoveného objemu peněz na konci, ale určitě je nutné předem stanovit minimální dobu investování – investiční horizont. Důvod je jasný, bez investičního horizontu nelze dostatečně bezpečně vybrat vhodný investiční nástroj – podílové fondy akciové, dluhopisové, smíšené, speciální, realitní, ETF, akcie, dluhopisy, nemovitosti, drahé kovy atd. Každé aktivum (investiční nástroj) se vyvíjí v čase jiným způsobem, může více nebo méně růst i klesat (volatilita), a nevhodným výběrem aktiva na příliš krátkou dobu nemusíme na konci dostat požadovaný výsledek :(. Ve zkratce lze říci, že investujeme menší sumy tak, aby na konci byla suma podstatně větší, která se skládá z námi investovaných prostředků a zejména jejich zhodnocení, které získáme složeným úročením. Nejdůležitějším faktorem kromě samotné výše pravidelně investovaných peněz je zejména doba, po kterou jsou prostředky zainvestovány.

Při pravidelné investici 2.000 Kč měsíčně po dobu 30 let a průměrném zhodnocení 8 % ročně jsme investovali celkem „pouze“ 720.000 Kč, ale z celkového výsledku 2.980.720 Kč je úrok (zhodnocení) 2.260.720 Kč! To je konkrétní důkaz, proč dlouhodobě investovat v jakýchkoliv časech. Naopak, v ekonomicky těžkých dobách (krize, války, katastrofy atd.), kdy většina aktiv má podstatně nižší hodnotu, nakupujeme za své peníze podstatně více podílových listů, akcií, dluhopisů atd. Ano, funguje to jako výprodej v obchodech :), ale emoce do investování rozhodně nepatří. Emotivní investování nás nutí prodávat, když trhy padají (vše zlevňuje) a naopak nakupovat, když trh roste (tzn. zdražuje). Asi všem je jasné, že výsledek pak zřejmě nebude takový, jako při dodržení pravidelného investování bez ohledu na situaci na trhu. Tím, že máme dostatečně dlouhý investiční horizont, bude naše portfolio v čase kolísat, ale dlouhodobě vždy poroste…tak je to již posledních několik set let :), bez ohledu na všechny války, krize a katastrofy. Dalším důležitým faktorem je diverzifikace (rozdělení) naší investice nebo investic, tzn. nedávat všechna vejce do jednoho košíku. Investicemi do podílového fondu dosahujeme obvykle ohromné diverzifikace do tisíců různých aktiv, oproti tomu např. investice pouze do zlata nebo 1 konkrétní nemovitosti (např. investiční byt) nám žádnou diverzifikaci nepřináší. O trošičku lepší diverzifikace je investice do více druhů akcií nebo dluhopisů.

Každý z nás má samozřejmě jiné finanční možnosti a jiný investiční horizont, ale pro všechny platí stejná pravidla – investiční horizont, pravidelná investice, diverzifikace, bez emocí.

Pak téměř určitě dosáhneme našeho investičního cíle ve stanoveném čase!