Investice pro dospělé 60+
Je velkou chybou si myslet, že po šedesátce je na investice pozdě. Porberte to s námi! Ve formuláři vyplňte jméno, e-mail, nebo pro urychlení přidejte telefon a zaškrtněte: „Investice,“ o zbytek se postaráme.
Velmi obecně lze investice po 60. roce věku charakterizovat jako takové, které buď nám samotným mají ulehčit resp. zpříjemnit nejdospělejší část života nebo investujeme pro své následovníky (nejčastěji rodinu, dědice atd.). A to je základní otázka, na kterou si musíme hned na začátku odpovědět, protože to ovlivní náš investiční horizont (délku investování) a výběr správných investičních nástrojů.
Pokud víme, že jsme dostatečně zajištěni na důchod (starobní důchod, pasivní příjem např. z pronájmu, renty, dluhopisů, dividendy z akcií atd.) a chceme investovat pro budoucnost někoho dalšího, pak máme reálně dlouhý investiční horizont a můžeme investovat i do více volatilních aktiv (kolísajících finančních produktů). Těmi jsou například akcie, ale s ohledem na diverzifikaci (rozdělení a tím i snížení) investičního rizika je lepší zvolit podílové fondy postavené na akciích, případně realitní podílové fondy, s možností doplnění portfolia např. dluhopisy nebo dluhopisovými fondy (s reinvestovanými výnosy), zlatem a dalšími typy investic. Celá tato strategie ale zásadně stojí na podmínce, že my sami z ní nebudeme profitovat, nevadí nám kolísání hodnoty v čase, v investici bude někdo z našich blízkých pokračovat, minimálně ji hned po převzetí nebude celou rušit a vybírat. Pak tato strategie dává smysl a šanci na opravdu velké zhodnocení pomocí složeného úročení, které odkazujeme našim následovníkům.
Nejčastěji však chceme na konci své aktivní kariéry nebo těsně předtím pomalu připravit své investice tak, aby nám přinášely další příjem a podstatně zpříjemnily důchod. Předpokládejme, že z předchozího aktivního investování, penzijního spoření nebo jakéhokoliv zdroje máme určitou sumu peněz, která nám má zajistit požadovanou životní úroveň. V některých případech máme i v současnosti příjmy významně převyšující naše výdaje, ať už je to naší skromností a snížením nákladů na minimum (které nám ale vyhovuje a není vynucené…) a budeme v investování pokračovat.
V každém případě, ať již máme prostředky na jednorázovou nebo pravidelnou investici, nebudeme riskovat a investici vhodně diverzifikujeme do málo volatilních (málo kolísavých) aktiv, ideálně s pevně daným výnosem (v nejlepším případě garantovaným). Pochopitelně máme dostatečnou provozní rezervu s okamžitou likviditou (dostupností finančních prostředků) na spořícím účtu nebo investičním účtu peněžního trhu (kde bývá o něco vyšší zhodnocení než na spořícím účtu), peníze v hotovosti nejsou vhodné kvůli riziku (inflace, ztráta, krádež).
Dobrou možností investice větších objemů prostředků jsou např. fondy kvalifikovaných investorů (od 1 mil. Kč), kde lze prostředky rozdělit do více fondů s pravidelnou výplatou dividendy anebo čerpáním výnosů pravidelnými odkupy. Další alternativou (a pro řadu z nás dostupnější) jsou opravdu kvalitní dluhopisy s pevně stanoveným kupónem/výnosem, stojící na reálném podkladu, např. na konkrétním realitním projektu (v žádném případě spekulativní „prašivé“ dluhopisy s velmi vysokým výnosem, které jsou extrémně rizikové). Z podílových fondů lze uvažovat nad takovými, které nám zajistí pravidelný příjem, a to díky tomu, že se skládají z velkého množství špičkových dluhopisů a akcií největších světových firem, stabilně vyplácejících dividendy již dlouhá léta. Tyto fondy nám tak nejčastěji kvartálně vyplácí rentu (ta je tvořená příjmem z kupónů/výnosů u dluhopisů a dividend u akcií, jež jsou ve vlastnictví fondu). V neposlední řadě lze také investovat do realitních fondů, u nichž nedochází k tak výraznému kolísání hodnoty a lze je považovat za relativně stabilní. Ty jsou vhodné i pro pravidelné investování (pokud nám to naše situace dovoluje), příjem z fondu pak realizujeme tzv. odkupem podílových listů ideálně ve výši našeho zisku a to nejlépě až po 3 letech od zainvestování, protože je v takovém případě zisk zcela osvobozen od daně (na rozdíl od pravidelně vyplácené dividendy, kupónu nebo i připsaného zúročení na účtu).
Nic nám také nebrání v tom mít menší část svého investičního portfolia v drahých kovech nebo sbírkách čehokoliv (známky, starožitnosti, lego, hodinky, šperky atd.), zde je však třeba mít na paměti možnost kolísání hodnoty v čase a ochrany – zabezpečení těchto věcí včetně jejich pojištění. Obvykle také více nakupujeme než prodáváme, a nemáme tak z naší „sběratelské vášně“ žádný pravidelný příjem a jedná se tak více o náš odkaz následovníkům. Je proto dobré zvážit, zda se následně dostane do kvalifikovaných rukou, které toto aktivum dokáží ocenit.
Závěrem lze jen připomenout, že je nutná diverzifikace do více aktiv, chladná hlava bez emocí, dodržení stanoveného investičního horizontu a zejména rozumná opatrnost, kterou ale určitě není shromaďování peněz v hotovosti nebo na běžném účtu. S tím totiž vydržíme tu nejkratší možnou dobu a zcela promarníme čas, který má hrát v náš prospěch a vydělávat nám pravidelně peníze. Majetek se nemá utrácet, majetek se má zhodnocovat a přinášet ovoce naší celoživotní práce.