Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the cookie-law-info domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /usr/local/hosting/home/financevplusu.cz/web/www/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak být v plusu | Financevplusu.cz

Jak být v plusu

Je to méně složitější, než se na první pohled zdá. Základ zná, nebo alespoň tuší úplně každý: „Neutrať víc, než vyděláš a vždy mysli na zadní kolečka.“ Samozřejmě, zní to jako klišé, ale i přesto je to jediná cesta, jak se dostat s financemi co nejdříve do rovnováhy, což už samo o sobě je plus. Platí jedna celkem jednoduchá úměra: “ Jak kdo zachází s malými penězi, zachází tak poté i s těmi velkými.“

Používejte svoje zkušenosti, jak ty pozitivní, tak hlavně i ty opačné. Ty negativní vám určitě v mnohém odpoví a přinejmenším vždy připomenou situace a pocity, když jste šli tzv. „z tlustých do tenkých,“ řešili těžko financování běžné domácí spotřeby a zavazujících splátek. Používejte z toho plynoucích intuicí a zapojte obyčejný selský rozum a kupecké počty. Nehledejte v tom složité algoritmy.

Pokud jste se do větších problémů se svými financemi nedostali, snažte se je udržet v příznivém a zdravém stavu jak jen to jde a na tomto základě budujte a upevňujte svojí pozici. Mějte na paměti, že situace se může v důsledku mnoha proměnných zásadně, nebo zcela změnit a proto je dobré mít připravený polštář proti tvrdšímu dopadu. Vaším úkolem není skrblit, ale dopřát si jen to, na co opravdu máte, aniž byste přišli o již  zmíněný polštář. Zní to jednoduše? Zní. Ale proč je tedy tolik lidí, kteří se nemohou dostat do opravdu dobré finanční situace, nebo jsou dokonce v tísni a nakonec i v insolvencích? Protože finanční gramotnost je obecně špatně podporovaný trend.

 

Přijměte od nás několik základních rad, nebo chcet-li podnětů k zamyšlení:

1. Nemusíte patřit mezi finanční špičky, ale hospodařit musíte s financemi i vy. Vždy a nekompromisně, pokud chcete být finančně soběstační.

2. Učte se ja se to dělá a učte to i své děti. Učte sebe i je, že základem je snaha ušetřit aspoň 10% z měsíčního příjmu (u dětí je to kapesné). Je to mnohdy těžké, ale jde to. Je to především o návyku.

3. Kapesné dětem by mělo být zásluhové. Za něco předem dohodnutého. Děti by si měly, stejně jako vy dobře zapisovat, za co kde kolik peněz utratí. Je totiž pravda, že když si na konci měsíce uvědomíme, že v seznamu je spousta nepotřebných nesmyslů, příště už to může být lepší. 

3. Nepodléhejte impulsivním nákupům. Nezřízená touha zbrklého nákupu od nové elektroniky až po nové auto bez potřebného nadbytku financí jsou často tím, co roztočilo spirálu těžko splatitelných splátek i u lidí, kteří byli dlouho v pohodě.

4. Uvědomte si, co je to dluh. Kromě hypotéky (pouze na základě perfektního rozpočtu díky dokonalé analýze) přichází do úvahy pouze, pokud byste dokázali půjčené peníze výhodně investovat do obchodu, což není úplně jednoduché a úplně pro každého.

5. Kreditní karta je generátorem dluhu. Pokud ji použijete na nákup něčeho, bez čeho se žít dá, nebo jako překlenovací úvěr na zaplacení jiných dluhů, říkáte si o malér. Dluh z kreditky nekončí tím, že ji v panice rozstříháme. Pokud nezaplatíme, nakonec nám sebere exekutor i židli pod zadkem, bude-li to třeba. A v takovém případě to udělá bez okolků.

6. Práce za mzdu a dobré hospodaření s vydělanými financemi a tvorba rezerv, včetně např. důchodového spoření jsou základem pro vaší životní pohodu. Pro zisk větších peněz, chcete-li většího bohatství a vyšší finanční nezávislosti existuje pouze jediná možnost, a to investice. Např. do cenných papírů. Je to dlouhodobá záležitost, kdy musíte peníze oželet a nechat je riskovat v turbulentním prostředí. Ale jiná cesta nevede. 

7. Pozitivem na investování je to, že stačí např. 1500 Kč měsíčně na to, abyste po letech dostali slušný výnos. Čím dříve, tedy čím mladší začnete, tím více peněz máte šanci získat. Toto má nejčastěji jedinou překážku, a tou je bezstarostnost mládí, kdy si není asi snadné připouštět, že až budeme starší, budou se nám tyto peníze více než hodit. Víte, že podle dnešních výpočtů byste měli mít k důchodu našetřeno ze svého cca 2.000.000 Kč?

8. Pokud jste ještě nezačali o svých financích a získání finanční svobody uvažovat, začněte teď. Hned. Je to soubor návyků, včetně návyku k rozvaze, úsudku, zodpovědnosti. Začněte tím, že si necháte od někoho, kdo tomu rozumí vypracovat opravdu dobrou analýzu toho jak na tom jste nyní, jak na tom budete za rok až tři a jak na tom můžete být lépe, pokud přijmete doporučení odborníka. 

Můžete využít náš poptávkový formulář a udělat tak první krok k finanční nezávislosti.

Vaše

Finance v plusu