Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the cookie-law-info domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /usr/local/hosting/home/financevplusu.cz/web/www/wp-includes/functions.php on line 6114
Z finančních pout k finanční svobodě | Financevplusu.cz

Finanční svobodu můžeme definovat jako stav, kdy už nepracujeme pro peníze a proto, že musíme. Prostě jen chceme, že nás to baví. Každopádně, je to asi ta nejvyšší úroveň jaké můžeme v oblasti svého finančního hospodaření dosáhnout. A pokud nejsme bohatí dědici tučných účtů, nebo schránky v bance s dobrými a výnosnými cennými papíry, nespadne-li nám do klína dobře prosperující podnik generující vysoké zisky po předcích, případně nevyhrajeme-li velký balík v loterii, pak nezbývá, než se k finanční svobodě tvrdě dopracovat.

V první řadě je dobré stanovit si reálné cíle. Rozhodně ty dílčí, na jejichž konci si klidně můžeme finanční svobodu stanovit jako finální metu. Ale každá cesta začíná prvním krokem a je dobré si uvědomit, že cílem není hledat zkratky, které mohou nakonec spíš uškodit, než pomoci. Cílem je nejít zbytečně a příliš dlouho po cestě, která je špatná. Je normální, že když někdo na výletě zabloudí, nechá si poradit kudy dál. Zajímavé proto je, že člověk zbloudilý ve svých financích nehledá někoho, kdo mu poradí cestu, ale bezhlavě si půjčí první dostupné peníze jen kvůli okamžité úlevě. Cena za tuto zkratku je pak vykoupena dlouhým pochodem k místu, kam měl dojít už dávno bez zadlužování.

Pokud nenakládáme s penězi rozumně, pak rozdíl mezi někým kdo vydělává měsíčně 30.000 a 130.000 není vlastně žádný. Oba budou na konci měsíce pravděpodobně v mínusu. Jeden 3.000 a druhý 13.000. protože spoléhají na to, že to doplní další měsíc z výplaty. A místo toho, aby si 10% odložili, většinou o to právě přetáhnou i svoje maximální náklady. V kombinaci s leasingy na auta, splátkami za elektroniku, hypotékou, několika impulsivními nákupy a pravidelnými platbami je jen otázkou času, kdy to celé zkrachuje. Toto je absolutně špatně, ale žije takto velká skupina lidí, protože jinak by neměli exekutoři u nás takové žně.

Co tedy s tím a jak se osvobodit z finančních pout do finanční svobody? Začněte naprosto jednoduše:

1. Rozhodněte se, že chcete vy ovládat své finance a nechcete, aby ony ovládaly vás. Na zásadní výdaje přestaňte hledět jako na nákupy, tedy utrácení, ale naučte se je chápat jako investice. Když si koupím tuto věc, co z toho budu mít? Kolik mě to stojí při pořízení a kolik mě to bude stát do budoucna, třeba jako údržba, licenční poplatek apod.? Potřebuji to opravdu? Má tato věc pro mě za takovou cenu i takovou hodnotu? To je velmi důležité se naučit.

2. Jako první cíl si stanovte ušetřit z měsíčního příjmu 10 %. Můžete-li si po analýze svých příjmů a nákladů dovolit více, udělejte to. Ale už 10% je OK. Naučte se jednu dobrou věc. Na začátku měsíce udělejte malou analýzu svých příjmů a výdajů, které Vás čekají. Z rozdílu příjmu a výdajů odložte minimálně zmíněných 10 % svého příjmu do rezervního fondu (např. na spořicím účtu.) V průběhu měsíce utrácejte opravdu s rozmyslem, a to pouze za věci nezbytné. Všechny zbylé peníze uložte do rezervy na konci měsíce, kdy Vám dorazí další výplata. Takto si vytvořte rezervu ve výši 3 měsíčních příjmů, kterou pak postupně zvýšíte až na 6 měsíců. Na dlouhodobě plánované výdaje (např. dovolená) si šetřete souběžně s budováním rezervy. Rezerva je určená pouze na mimořádné neplánované výdaje nebo krátkodobý výpadek z příjmu. Ochrání Vás tak před nevýhodnými a nesmyslnými půjčkami na opravu auta, ledničky, pračky…

3. To hlavní co musíte řešit v první fázi: a) bydlení, b) ochrana (tzn. pojistky), c) penzijní spoření

4. V další fázi řešte investice. Z ušetřených peněz můžete udělat několikanásobek jedině investováním, kdy na ně na deset a více let zapomenete a necháte je pracovat. Samozřejmě s rizikem. Pamatujte, že prací se dá dobře uživit, ale opravdu zbohatnout lze jedině investicemi. Začnete-li včas, budete se divit, co se dá vytvořit z měsíčně investovaných 1.500 Kč.

5. Najděte si poradce. Takového, s nímž pak budete pracovat průběžně, dlouhodobě. Není to vůbec otázka vysokých nákladů a je to rozumné. Sami se tím budete prokousávat dlouho a za cenu zbytečných finančních a časových ztrát. A zapracujte na své vůli, protože dokážete-li si vytvořit disciplínu, máte 50% úspěchu v kapse. Přijměte riziko. Bez něj nemá na tuto cestu vůbec cenu vstupovat. Tak to prostě je.

Vaše,

Finance v plusu